25 Ocak 2011 Salı

Anısı Olanlar-I...

Ailemden kalanlar, bana hediye gelenler evimin ve işyerimin her zaman başköşesinde durur.Dekorasyona uyup uymadıklarıı önemli değildir, sadece onlara bakmak bile beni rahatlatır.Hepsinin bana anlattığı bir anısı ve hikayesi vardır..Mesela bu tahta kutu anneme Bulgaristan'daki akrabalarından hediye gelmiş, en az 40 yıllık ve büfemin başköşesinde duruyor.

Babamın yıllarca kullandığı, küçükken evde sesi hiç kesilmeyen Facit makinesi.Şimdi işyerimdeki dolabın üstünde  bana bakıyor.Yaşı da benden büyüktür sanırım...
Eşimin yıllar önce İtalya'dan getirdiği kutularım.Tam bir kolleksiyoncu sayılamam ama  küçük mücevher kutularını toplamaya bayılıyorum.
Sedef işlemeli kutu yine eşimin, diğer tahta kutu Tülin ablamın hediyesi, gümüş kutu ise Safranbolu gezisinden.

24 Ocak 2011 Pazartesi

Hafta Sonu ve Yapılanlar....

Hafta sonunu hep iple çekerim, çalışan herkes gibi..Amacım sabahları bir saat fazla uyumak birde hobilerimle daha çok uğraşmaktır.Ama genelde evin işleri bunları engeller ve pazartesi işe yorgun giderim.Bu hafta sonu da farklı değildi ve hastaydım.Yinede aklımdakileri yapmadan duramadım.İlk önce Serpil'in hediye olarak göndediği lavanta keselerinden yaptım.Çok hoşuma gitti, bunları birde annemden getirdiğim dantellerle deneyeceğim.
Geçen yıl lojmana taşındığımızda salonuma tül diktirmiştim.Ne yazıkki terzi boyunu uzun tutmuş, tüllerim yerleri süpürüyordu.Ne zamandır aklımda onları kısaltmak vardı.Ülkemizdeki ustalık anlayışına söylene söylene tüllerimi kısaltıp, makine çektim.
(Not:Saksıları, 1 milyoncudan aldığım plastik kovaları evdeki iplerle sararak yaptım.Üzerleri süslenebilir ama daha karar vermedim.)

Gazeteliği yıllar önce bu şekilde almıştım.Ama zamanla üstündeki resimde bozulmalar oldu.Bende eskitme kısmını beğendiğim için sadece resim kısmını değiştirdim.
19 Ocak 2011 Çarşamba

Pembe, Gönlüm Sende...

 Küçüklüğümden beri pembe renk favorim olmuştur.Özellikle de toz pembe.Her ne kadar çok fazla bu renk  kıyafetim  olmasa da, içimde hala  küçük bir kızın ruhu saklı.
                            
İplerimi seçerkende hemen pembe renkler gözüme takılır.Bu ipi de görür görmez bayıldım.Tülin hanım'ın bloğundaki anlatımına göre şalı ördüm.Kendisi o kadar güzel anlatmışki, hem kolay hemde çok zevklli oldu benim için...


18 Ocak 2011 Salı

Hediyelerim....

Sevgili Serpil'in gönderdiği yılbaşı hediyelerim.Hepsi hazırlayan arkadaşım gibi zarif ve güzel.

14 Ocak 2011 Cuma

Tamamlananlar...

Geçen haftadan beri elimde sürünüyorlardı.Nihayet bunları bitirdim ama bende bu aç gözlülük varken daha çok yarımlarım olur...
Yeğenim için ördüğüm bere..Örneğini hazır bir bereden çıkardım.Hem kolay hem de zevkli oldu.Kesme yok, direkt bir dikdörtgen örüp birleştiriyoruz.Üstünden de büzdürülüyor..6 numara şişle Feza'nın kalın yünlü bir ipiyle ördüm. 


Eşime seyahatlerde kullanması için diktiğim küçük çanta..Suni deriden dikildi, dikerken dikiş makinamın iğnesini de kırdım.Fermuar kısmını elde diktim.Çantanın derisini bir milyonculardan çok ucuz bir fiyata almıştım.Çanta bitince gözüme çok sade geldi, üstüne de çapayı diktim..

Bunlarda Ateş böceğine yapılanlar..Annesi sesli oyuncak istedi.Süpriz yumurtaların içlerine nohut, mercimek ve küçük çanlardan koyup, dışlarına bir kılıf ördüm.Renkli olanları da Yasemin'in bloğundakiler gibi baykuş yapabilirmişim aslında...11 Ocak 2011 Salı

Oradan Buradan...


Daha önceden yaptığım bir kaç şeyi eklemek istedim.Bugünlerde epey bir şeyle uğraşıyorum ama hiç birini tamamlayamadım hepsi yarım bekliyor..Elimdeki kitap çok heyecanlı ama onu bile bitiremedim.Birde evdekilerin sırayla hastalığı... Ama nedense bu sıra bana hiç uğramıyor.Uğrasa da ben anlamıyorum..

Bu kapı süsü tam bir geri dönüşüm projesi oldu.Gazete kağıtlarını kıvırarak bir rulo hazırladım.Eski bir kumaşla kapladım.Geniş kurdeleler kardeşimin düğününden.Üstteki süste kardeşim için aldığım nikah şekeri numunesiydi.Alttaki fiyonk bir çikalata kutusundan..Ben deniz kabuğu yapıştırdım ama başka şekillerde de süslenebilir..
İlk dikiş denemem mutfağıma perde oldu.Lojmanda oturduğum için çok pahalı bir kumaş kullanmak istemedim.Kumaşın metresini 1,5 TL'ye  Bursa pazarından almıştım.Tülin abla uzunluklarını ayarladı, kumaşı seçmemde yardımcı oldu.Uçlarına güpür geçtim.Kuşaklarını yanlarına da aynı kumaştan güller yaptım.Çok zevkliydi, bundan sonrakiler için cesaret verdi.İlk resim ne kadar uğraşsamda net çıkmadı.7 Ocak 2011 Cuma

Notre Dame de Paris...

Victor Hugo'nun ünlü romanı Notre Damın Kamburunu ortaokul yıllarımda okumuştum.Annem, küçükken seyrettiğim filmini de günlerce unutmadığımı ve Kambur (Quasimodo) için ağladığımı anlatır..Bu romandan uyarlanarak sahnelenen Notre Dame de Paris müzikalini seyrederken bu anılar aklıma geldi.

Müzikale ilişkin biraz da ansiklopedik bilgi..Notre Dame de Paris, ilki Eylül 1998'de, Paris'te bulunan Paris Kongre Sarayı'nda oynanmış, müzikalin sözlerini Luc Plamondon yazmış, bestelerini Richard Cocciante yapmıştır..Fransa, Belçika, İsviçre ve Kanada gibi Fransızcanın anadil veya yoğun olarak kullanıldığı ülkelerin önemli şehirlerinde sahnelendikten sonra orijinal müzikalden daha kısa olan bir ingilizce versiyonu 2000 yılından itibaren Amerikada ve tam İngilizce versiyonu da Londra'da oynanmış olup müzikalin dünya çapında tanınıp sevilmesine vesile olmuştur. Çok büyük bir başarı yakalamış ve bir çok kere sahnelenmiştir (Alıntı-Wikipedia)

Müzikalde pek çok beste mevcut.Ama benim dinlemekten hiç bıkmadığım Belle şarkısı.Bu şarkıyı da sadece Fransızca olarak ve Galou'dan dinlemek harika..
video

Not:Bu sıralar sadece müzik dinleyesim var galiba..Bloğumda bir süre böyle gitsin bakalım..

6 Ocak 2011 Perşembe

Blackmore's Night- Village Lanterne

Ruh halimin bana dahi bıkkınlık getirdiği , evdekilerin ve iştekilerin yanından kaçalım dediği anlarda yani bu sıralar en çok dinlediğim şarkı...

Not:Gitarist, efsanevi  Deep Purple  grubunun gitaristi Ritchie Blackmore..

4 Ocak 2011 Salı

Ateşböceğimin Örgüleri-II

Ateş böceğime ördüğüm süveterler.Aslında bir kaç ay önce bitmişti.Yaka ve kollarını  yeni tamamladım.

30 Aralık 2010 Perşembe

İyi Yıllar...

MIRILDANDIKLARIM

Kırdın mı incittin mi birilerini
Kimleri kazandım, yitirdiklerim kimler.
Kendimi yeniledim mi yazdıklarımda?
Yeniden düşünmeliyim
Dostluklarımı, ilişkilerimi
Gözlerim çocukluk fotoğraflarında mı kaldı
Yitirdim mi yoksa masumiyetimi?
Borçlarımı ödedim mi?
Doğru seçtim mi soruların fiillerini?
Tırnaklarım kesilmiş, dişlerim fırçalanmış, saçlarım taranmış,
giysilerim ütülü, odam düzenli mi?
Geri verdim mi aldıklarımı:
Aşkları, dostlukları, sevgileri, güvenleri, bağları,
Kitaplara, sayfalara, satırlara borcumu ödedim mi?
Yokladım mı duygularımı
Hala sevebiliyor muyum insanları?
Ovmalı gümüşleri, bakırlarımı; cila geçmeli ahşaplarıma
ovmalı umutları
Saklı tutmalı gelecek inancını, yarınları eksik etmemeli ağzımızdan
Ey uzak akrabalarım, üvey aşklarım
Mevsim sonu dostlarım, işporta malı ayrılıklar
Arkadaş ölümleri, dost hançerleri, talan ettiğimiz zulalar
Gece telefonları, ıssız konuşmalar
Mağrur incelikler, vurgun yemiş ilişkiler
Uçurum duygusuyla yaşadığımız hayat ey
O kadar çok anlattım ki
Kendime kaldım anlatmaktan...
Bunaldım kendisiyle boğuşmasını
Başkalarında çözmeye çalışan insanlardan
Usandım sözcük oynamalarından, tılsımlı sıfatlardan,
Ofset duyarlılıklardan
Kaç zamandır duru, yalın, çalışkan, iyi insanlar özlüyorum
'içtenliğin' yada 'dünya görüşünün' kirletmediği
Kendime bir yeni yıl kartı yazarak bunları diliyorum
Aranıp duruyorum adresini yitirdiğim insanları
vitrin camlarına yansıyan yüzlerde
Bilmiyorum kalmış mıdır adresini yüzlerinde taşıyan insanlar
Hala bir umut var mıdır
Çikmaz bir sokağa benzeyen bu avare avunması vitrinlerde
Ne çıkmaz sokaktayım nede mutsuz
Sadece rüzgarlardan daha güçlü olmak istiyorum o kadar
Açık denizlerde nice yolculuklara yelken açarken
Kış güneşinin mutlu ettigi bir kedi gibi mutlu, emin, tasasız
Sere serpe ve keyifli olmak tek isteğim ve dileğim
senin ve benim , yani bizim için...

MURATHAN MUNGAN

29 Aralık 2010 Çarşamba

Yılbaşı Hediyelerine devam-IV

Küçük oğlumun öğretmenleri için Öğretmenler gününde yaptıklarımı paylaşmıştım.Bu sefer onlara diktiğim cüzdanların içine koyacağım hediyelerden kaftan anahtarlıkları ekliyorum.Yıl sonu  geldiği için işyerinde işler çok yoğun.Cüzdanları dikmeyi bitiremedim, bitirnce hepsini topluca eklerim artık.